Tło dla życia

W świecie znane są takie nazwiska ludzi, których podziwiamy za ich dokonania. Gdybyśmy tylko chwilę pomyśleli, to na pewno bylibyśmy w stanie wymienić ludzi, którzy zasłynęli nie tylko z racji tego, że walczyli o lepszy byt dla ludzi, brali udział w walkach na wojnie, czy też demokratycznie rządzą swoim krajem. A co jeżeli chodzi o znanych pisarzy i autorów? Czy bylibyśmy w stanie wymienić takie nazwiska, które zasłynęły z tego, że stworzyły naprawdę wiekopomne dzieła? W szczególności, jeżeli chodzi o nasze, krajowe podwórko? Tak, jest kilka takich osób. Do tego grona można zaliczyć świetnego i jakże zasłużonego polskiego poetę i historyka – Czesława Miłosza. Na rynku pojawiła się książka zmarłego już w 2004 roku poety pt.” Wygnanie i powroty. Publicystyka rozproszona z lat 1951–2004. Wolumen 1″.

Wielki człowiek

Porównanie Czesława Miłosza do wielkiego człowieka, który walczył o dobro, o to co sprawiedliwe jest prawidłowe. Przecież do 1980 roku w swoim kraju poeta był postacią ocenzurowaną, której bała się nawet władza. Tak, taką siłę przebicia miał ten człowiek, który będąc nawet w zupełnie innym kraju, na innym kontynencie potrafił podbić serca wielu osób. W latach 1951 – 1993 poeta przebywał na emigracji. Najpierw padło na Francję, gdzie przebywał do 1960 roku. Stamtąd przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie nadal pamiętał o swoim rodzimy kraju. Nie można zapominać również o tym, że ten zasłużony obywatel pochowany na krakowskiej Skałce w 1980 roku otrzymał Nagrodę Nobla, co również było bardzo wyraźnym akcentem dla ówczesnych władz polskich, że jest to człowiek znaczący, którego należy słuchać. Do pewnego czasu uważany za poetę katastroficznego, po wojnie tworzył poezję bardziej zrównoważoną, spokojniejszą, przez wielu odbieraną jako poezja dla intelektualistów.

Zbiór tekstów

Wygnanie i powroty. Publicystyka rozproszona z lat 1951–2004. Wolumen 1 to zbiór najlepszych tekstów poety na którą nie tylko składają się same wiersze. To także listy otwarte, przemówienia i portrety, recenzje literackie i teatralne, artykuły okolicznościowe, reportaże, polemiki, eseje, artykuły, szkice. Są to dzieła w dużej mierze, których jego fani do tej pory nie mieli poznać. Część z nich mogli przeczytać w w „Kulturze” paryskiej, a po 1989 roku w czasopismach krajowych i zagranicznych. Osoby zainteresowane tym, jak tak naprawdę wyglądało życie tego wielkiego twórcy na obczyźnie we Francji, a potem w Stanach Zjednoczonych, powinni sięgnąć po tą książkę, która wspaniale przedstawia tło życia człowieka, który musiał zmagać się w swoim życiu z wieloma ważkimi sprawami.

Food obraz autorstwa freepik - www.freepik.com